Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 13-08-2018 r. – WPI/200000/43/908/2018

Podleganie ubezpieczeniom społecznym

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

DECYZJA Nr 908/2018

Na podstawie art. 34 ust.1 i ust, 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r . – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 646) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 03 sierpnia 2018 r. przez (…) w sprawie niepodlegania ubezpieczeniom społecznym a w konsekwencji braku obowiązku zgłaszania do tych ubezpieczeń, naliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz naliczenia i odprowadzenia składek na ubezpieczenia do polskiego systemu zabezpieczeń społecznych – z tytułu umów cywilnoprawnych (umów zlecenia), które Wnioskodawca zamierza zawierać w ramach prowadzonej działalności z obywatelami Włoch i które będą wykonywane na terenie Włoch.

UZASADNIENIE

W dniu 03 sierpnia 2018 r . do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów w trybie art. 34 ustawy Prawo przedsiębiorców złożony przez

Wnioskodawca przedstawiając zdarzenie przyszłe, wskazał co następuje:

1. Charakterystyka działalności gospodarczej Wnioskodawcy

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, który zamierza świadczy usługi w przedmiocie oferowania planów dietetycznych na terenie Włoch za pośrednictwem sieci Internet.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zamierza zawierać umowy zlecenia z osobami fizycznymi, będącymi obywatelami Wioch (zwanymi dalej zleceniobiorcami).

2. Charakterystyka umów zawieranych z obcokrajowcami

Umowy zlecenia łączące Wnioskodawcę z obywatelami Włoch będą spełniały następujące warunki:

  1. Zawierane będą w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę.
  2. Świadczenia będą wykonywane przez Zleceniobiorców wyłącznie na terenie Włoch.
  3. Obywatele Włoch będą zawierać umowy zlecenia jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
  4. Umowy zlecenia będą odpłatne i będą opiewać na kwoty wynagrodzenia wyższe niż złotych.
  5. Zleceniobiorcy będą posiadać rachunki bankowe we włoskich oddziałach polskich banków.
  6. Zleceniobiorcy nie będą posiadać polskiego numeru identyfikacji podatkowej.
  7. Zleceniobiorcy, w oparciu o cywilnoprawną umowę zlecenia (a zatem bez znamion pracowniczego podporządkowania) będą wyłącznie na terenie Włoch, wykonywać samodzielnie czynności w obszarze przygotowywania tekstów lub tłumaczeń tekstów, które będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Przy czym będzie to połączone z przeniesieniem praw autorskich majątkowych z zleceniobiorcy na Wnioskodawcę.

3. Okoliczności związane z rezydencją podatkową obcokrajowców

Wnioskodawca przewiduje, że podczas zawierania umów zlecenia z obywatelami Włoch, będzie zachodził wyłącznie przypadek że te osoby będą miały stale miejsce zamieszkania na terenie Włoch i na terenie tego Państwa będę wykonywali swoje zobowiązania. Nie będą wykonywali swoich zobowiązań na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto, obywatele Włoch przy zawarciu umowy zlecenia będą przedkładać certyfikaty rezydencji podatkowej, dokumentujące dla celów podatkowych ich miejsce zamieszkania na terenie Włoch.

4. Pytanie:

Czy w przypadku gdy Zleceniobiorca będący obywatelem Włoch w sytuacji opisanej w stanie faktycznym podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (w tym ubezpieczeniu zdrowotnemu) na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a jeśli tak to czy ciążą na zleceniodawcy jakiejś obowiązki jako płatnikowi tych składek?

5. Stanowisko Wnioskodawcy

a. Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne

Jak stanowi art. 6 ust. 1. Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych: obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeleniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są:

4) osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej „zleceniobiorcami”, oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem ust. 4;

Powyższe prowadzi do wniosku, ze skoro umowa zlecenia jest w całości wykonywana przez zleceniobiorców (rezydentów Włoch) na terenie Włoch to taka osoba nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

b. Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

W zakresie składek na ubezpieczenie zdrowotne, należy wskazać, że zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych: obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają:

1) osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są:

e) osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia lub osobami z nimi współpracującymi

Z powyższych regulacji prawnych wynika, ze skoro zleceniobiorcy wykonujący umowę zlecenia na terenie Włoch nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej to tym samym również nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy nie ciążą na nim żadne obowiązki płatnika obowiązkowych składek od umów zlecenia zawieranych z rezydentami Włoch, a które to umowy są wykonywane w całości przez te osoby na terenie Włoch.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wniósł jak w petitum.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakład w powyższym trybie nie jest natomiast uprawniony do dokonywania interpretacji przepisów, z których wywodzi się obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż zgodnie z przepisami ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1938 ze zm.), gdyż sprawy dotyczące podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu rozpatruje dyrektor właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Wobec faktu, że we wniosku złożonym 03 sierpnia 2018 r. Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, Oddział odniósł się w niniejszej decyzji wyłącznie do kwestii dotyczącej ubezpieczeń społecznych, natomiast odrębnym pismem zawiadomił Wnioskodawcę o możliwości wniesienia do właściwego organu wniosku o wydanie interpretacji przepisów w pozostałym zakresie.

Zauważyć należy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w drodze niniejszej decyzji dokonuje wyłącznie oceny stanowiska Przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów. Ocena stanowiska Przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez niego wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis zdarzenia przyszłego zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Oznacza to , iż granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych – na gruncie ustawy Prawo Przedsiębiorców – zobligowany jest jedynie do oceny przedstawionego przez przedsiębiorcę stanowiska oraz dokonanej przez przedsiębiorcę oceny przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne (lub jego brak) mających zastosowanie na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, by umożliwić przedsiębiorcy prawidłowe wypełnianie spoczywających na nim obowiązków nałożonych przepisami prawa w tym zakresie.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych. Generalną zasadą jest, iż przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie uzależnają objęcia polskimi ubezpieczeniami społecznymi osób fizycznych od posiadanego przez nich obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy pobytu. Na obowiązek ubezpieczenia społecznego nie ma wpływu, że dana osoba posiada obywatelstwo innego państwa, czy też jest bezpaństwowcem.

W myśl zapisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, katalog osób, za które płatnicy składek są zobowiązani obliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe , wypadkowe i chorobowe) jest określony w art. 6 oraz powiązanych art.11 i art.12 powołanej ustawy. Rozstrzygając zatem, czy dana osoba winna podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, należy ustalić, czy osoba ta posiada jeden z tytułów ubezpieczenia wymienionych w art.6 powołanej ustawy.

Wyliczenie zawarte w art.6 ust.1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest wyczerpujące i ma charakter katalogu zamkniętego. Wśród tytułów rodzących obowiązek podlegania tym ubezpieczeniom ustawodawca wymienia osoby fizyczne, które na terenie Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. pracownikami, osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że dla objęcia tymi ubezpieczeniami istotne są:

  • fakt, że obowiązkowi temu podlegają tylko osoby fizyczne,
  • fakt zawarcia z polskim podmiotem umowy o pracę, czy innej umowy rodzącej zgodnie z przepisami obowiązek ubezpieczeń społecznych np. umowy zlecenia oraz
  • wymóg świadczenia pracy na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Z opisanego we wniosku złożonym w dniu 03 sierpnia 2018 r . zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, który zamierza świadczyć usługi w przedmiocie oferowania planów dietetycznych na terenie Włoch za pośrednictwem internetu. W ramach prowadzonej działalności zamierza zatrudniać na podstawie umowy zlecenia osoby fizyczne – obywateli włoskich. Umowy zlecenia będą wykonywana wyłącznie na terenie Włoch tj. w miejscu zamieszkania przyszłych zleceniobiorców a przedmiotem tych umów będzie tłumaczenie tekstów.

Mając na uwadze treść art.6 ust.1 oraz powiązanych art.11 i art.12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w opisanym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym zatrudnieni zleceniobiorcy – obywatele Włoch, którzy zamieszkują i będą wykonywali pracę za granicą (na terenie Włoch) nie będą podlegali polskiemu systemowi zabezpieczenia społecznego, a w konsekwencji dla Spółki nie powstanie obowiązek zgłaszania tych osób do ubezpieczenia, naliczania i odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypłaconego wynagrodzenia ww. osobom.

Uwzględniając przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe i stanowisko w sprawie oraz obowiązujący stan prawny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowiska przedstawione we wniosku złożonym w dniu 03 sierpnia 2018 r . przez –

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r . Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz